fredag 2 oktober 2009

September positiv företagandemånad

September blev en ljus månad för företagandet i Sverige. Trygghetsreform för företagare. Men också att den nedåtgående trenden av nystartade företag bröts, enligt SvD som refererar Bolagsverket. Nyföretagandet ökade 18 % jämfört med samma månad föregående år. Det är första ökningen sedan sommaren 2008! Gävleborg ökar med 67 %. Företagsklimatet kan vara avgörande för om man startar ett företag eller inte. Näringsdepartmentet skapar förutsättningar för god företagsamhet. Men att starta företag, det gör entreprenörerna själva.

Organisationen Företagarna har också utsett sin företagarkommun som blev Oxelösund. Stockholm rankades till plats 102. Framförallt handlar den dåliga placeringen om att företagen gjort sämre resultat under 2008. En sådan ranking lyfter Oxelösund, Mörbylånga och Gällivare, samt deras företagare som tog guld, silver och brons. Grattis!

Här i Västerort har Vinsta företagsgrupp startat ett lokalt näringslivsråd. Rådet ska även samverka med den trygghetsinsats som sker i Hässelby-Vällingby, vilket tydligen är det första i sitt slag i Sverige. Jag har bara följt trygghetsarbetet på håll, men Vinsta företagsgrupp var Centerpartiet i Västerort på besök hos för några år sedan. De gör ett bra jobb med att stötta nyföretagare. En stor del var av annan etnisk bakgrund. Alltså även ett mångfaldsarbete utan offermentalitet.

Etiketter: , ,

0 Comments:

Skicka en kommentar

<< Hem

Design: Denna blogg är skapad av Daniel Runvik | Foto: Christina Bodelsdotter