lördag 31 juli 2010

Stoppa Sarkozy - sänd en kram

Jag blir riktigt oroad över situationen i Frankrike. Sarkozy vill ha burkaförbud och river romers läger. 300 läger runtom i landet ska rivas. Romer som har orsakat ordningsproblem och våldsbråk ska utvisas. Vart? Romerna är ett kringresande folk och har inget eget hemland. Igår sa han att han vill beröva utlandsfödda brottslingar deras medborgarskap.

Hårda tag föder våld och upplopp. Vi kan inte hacka på dem som står allra lägst i hela samhället; lägst status med högst arbetslöshet, lägst literacitet och störst utanförskap med tanke på bostäder osv. Hårda nypor föder stingslighet, avoghet och aggressivitet. Oavsett om en scen utspelar sig i klassrummet, på torget eller i samhället. Sarkozy stigmatiserar minoritetsgrupper. Självklart ska man vara bestämd kring vår lagstiftning. Men var är dialogen? Var finns människokärleken? Humaniteten? "Stoppa Sarkozy - sänd en kram" tänker jag. Gå med i Facebook-gruppen här.

Samtidigt överlämnades igår en sanningskommission i form av en utredning med många förslag av Maria Leissner till integrationsminister Nyamko Sabuni. Det krävs ett synliggörande av studerande förebilder, att bekräfta den romska kulturen och givetvis en dialog med ledarna.

Det finns ett strukturellt utanförskap av romer i dagens Sverige. Det är säkerligen från två håll. Att det är svårt att bryta ett mönster. Att föräldrar som är analfabeter inte själva vill eller kan hjälpa sina barn. Att barnen inte blir bekräftade i sin dubbla kulturidentitet. Att grova fördomar om stora kjolar och slipover ligger kvar i såväl det medvetna som det undermedvetna.

Jag undervisade själv i finsk klass för åtta år sedan. En pojke i årskurs fem kunde knappt skriva. Under det år jag hade förmånen att undervisa eleverna flyttade samme pojke ut och in i klassen tre gånger. Jag förstår att mycket elevvårdsarbete förekom, som inte jag såg. Pojken har samma rättighet som alla andra att lära sig läsa och skriva. Inte förrän jag tog in en bok med zigenska sagor fick jag ögonkontakt med en flicka. Åh, som vi läste.

Debatten är igång. Nu gäller det att några romska företrädare tar del av den. Träder fram. Eller blir intervjuade. För så länge vi pratar om en grupp är det i alla fall eliten som försöker hitta på idéer för en exkluderad grupp. Inkludering kan bara ske i dialog och samförstånd från båda hållen. Men givetvis krävs det en öppenhet från majoritetssamhället. Den finns idag.

Etiketter: , , , ,

5 Comments:

Anonymous Anonym said...

En fråga. Är det en oföränderlig naturlag att de utanför och fattiga inte har något eget ansvar för sina handlingar? De är bara offer för sin kultur utan möjlighet att tänka själv?

söndag 1 augusti 2010 kl. 13:22:00 CEST  
Blogger Helen Törnqvist said...

Hej Vargiveum. Tack för din kommentar. Självklart har varje individ ansvar för sina handlingar. Det är därför jag skriver att utanförskapet äger rum från två håll. Att romer kanske gärna ställer sig utanför samhället. Delvis för att de är strukturellt diskriminerade och inte förväntas ta del. Det är därför jag skriver att inkludering och samförstånd måste finnas från båda hållen. Mvh Helen

söndag 1 augusti 2010 kl. 19:01:00 CEST  
Anonymous Anonym said...

Synd att författaren buntar ihop burka-grejen med romer som nu hamnat mitt i en debatt som förs på icke sakliga grunder. Känsloargument löser inga problem.

söndag 1 augusti 2010 kl. 20:03:00 CEST  
Blogger Helen Törnqvist said...

Hej cyberpiska. Tack för din kommentar. Jag motsätter mig Sarkozys olika metoder att stigmatisera minoritetsgrupper. Alla de saker jag nämner betraktar jag som sådana. Mvh Helen

söndag 1 augusti 2010 kl. 22:34:00 CEST  
Blogger Robert said...

Vi har för få zigenare för att märka av ett problem med dem som folkgrupp. Låt oss ta hit några tusen från Frankrike, Italien, Ungern och Rumänien för att visa vår svenska medmänsklighet. Då vill jag å andra sidan inte höra en enda rapportering om brott begångna av zigenare. Enligt svenska medier är det en oskyldig häxjakt på denna minoritetsgrupp, inget annat.

måndag 23 augusti 2010 kl. 00:33:00 CEST  

Skicka en kommentar

<< Hem

Design: Denna blogg är skapad av Daniel Runvik | Foto: Christina Bodelsdotter