tisdag 4 maj 2010

Astmadagen

Idag är det första tisdagen i maj och då infaller den Internationella Astmadagen.

Det kan gå inflation i internationella dagar, men givetvis är det ett sätt att anstränga sig lite extra för intresseföreningar och lobbyorganisationer.

10 % av Sveriges barn har astma, nämligen 600 000. För dessa är det ju särskilt viktigt att snabbt få en behandling som man lär sig leva med. När väl behandlingen verkar är det oftast inget problem att leva med denna kroniska sjukdom. Att idrotta fungerar. Men viktig är städning av förskolor och skolor och att inga allergiframkallande blommor, husdjur, lukter eller föremål finns i lokalen. Här är medvetenheten på skolorna olika stor och det går att göra mycket mer i kommunpolitiken.

Bland vuxna finns 900 000 astmatiker. Jag är medlem i Astma- och allergiförbundet och läser följande på förbundets vårdansvariga Eva-Maria Dufvas blogg:

"Astma- och Allergiförbundet har tillsammans med professionen nyligen lämnat över ett förslag för att få till en Nationell handlingsplan för astma och allergi. Förslaget lämnades över till Socialstyrelsen och vi vet att det har diskuterats av Alliansens sjukvårdgrupp med Anders Andersson(KD) i spetsen."

Förbundet har också en särskild valblogg där man för fram synpunkter och förslag under året.

Etiketter: , ,

0 Comments:

Skicka en kommentar

<< Hem

Design: Denna blogg är skapad av Daniel Runvik | Foto: Christina Bodelsdotter