söndag 6 juni 2010

Betyg är bevis på kunskap

Regeringen föreslog äntligen för några veckor sedan, att elever ska få betyg från år 6. Reformen ska sjösättas 2012. Men då gäller det att Alliansen får förnyat förtroende. Miljöpartiet vill ha betyg från år 9. I Vänsterpartiets värld behövs inte betyg. Socialdemokraterna tycker dock att betyg från år 6 är bra, men har ju inte kompisarna med sig i frågan.

En rapport från IFAU, Institutet för Arbetsmarknadspolitisk Utvärdering, visar att de barn som tjänade på att betygen togs bort var akademikerbarnen. Efter att man tagit bort betygen på låg- och mellanstadiet på 1970-talet gick inte barn till lågutbildade gymnasiet lika ofta.

SvD konstaterar att betygen är ett stöd för de svaga eleverna. Många av dem
blir mer motiverade. I dagens målrelaterade skola är betygen ett kvitto på kunskap och kvaliteten på den kunskap du förvärvat. Med skickliga lärare som bedömer formativt dvs genom att ge exempel på hur du kan utvecklas för att nå en högre nivå kan eleverna nå högre. Betygen i sig är motiverande. Du måste närvara vid lektioner och genomgångar för at hänga med och få kunskapen som ska redovisas i någon form. Ju tidigare du får bevis på din kunskap - och motsatsen får en varningsklocka om att insatserna inte räcker till - kan skolan sätta in det stöd som behövs, kan föräldrar stötta på de sätt som behövs, kan eleven få förståelse för hur kunskaperna ska nås.

Betygen är aldrig en stämpel, utan ett bevis på den kunskap du har gjort till din.

Sofia Larsen bloggar också.

Etiketter: , , , ,

0 Comments:

Skicka en kommentar

<< Hem

Design: Denna blogg är skapad av Daniel Runvik | Foto: Christina Bodelsdotter