onsdag 5 augusti 2009

Starka kvinnor i DN

Dagens DN innehöll några uppfriskande artiklar om kvinnors kamp för sina rättigheter ute i världen. Inger Fredriksson uppmärksammar den byxklädda kvinna som vägrar gå med på att det är ett brott att bära - byxor. Hon får sin rättegång och riskerar att bli dömd med 40 piskrapp. Det är sjukt att det ska behöva ske, men viktigt att någon vågar gå före.

I en notis angavs att kvinnor i Saudiarabien nu kan arbeta som hembiträden med hustjänster. Det var framför allt en möjlighet för änkor att kunna livnära sig på egen hand. Lösningen är att männen i familjen man ska jobba för inte är hemma. Ett bra första steg!

Avslutningsvis var det himla coolt med ung08-festivalen som ska gå av stapeln på Kungsans avstängda T-baneperrong. Festfixarna Rebecca Scheja och Fiona Fitzpatrick ska mingla runt bland deltagarna såväl ovan som under jord. Vilka entreprenöriella förebilder för unga tjejer!

Etiketter: , ,

2 Comments:

Blogger Markus "LAKE" Berglund said...

Läste du vad Ola Berg skrivit om detta?

Lubna Hussein FTW!

En mycket bra sammanfattning...

onsdag 5 augusti 2009 kl. 23:00:00 CEST  
Blogger Helen Törnqvist said...

Tack för tipset! Det var ett otroligt bra inlägg. /Helen

torsdag 6 augusti 2009 kl. 15:49:00 CEST  

Skicka en kommentar

<< Hem

Design: Denna blogg är skapad av Daniel Runvik | Foto: Christina Bodelsdotter