lördag 25 september 2010

Ett Sverige i mångfald

Det ligger mycket i det företrädarna för Ungdom mot Rasism skriver på Brännpunkt idag. Jag har skrivit det förut. I ett samhälle där vi ser människor som resurser bryr vi oss mindre om deras ursprung än om deras kompetens, drömmar och erfarenheter. I ett samhälle där alla får växa finns en mångfald där flerspråkighet och olika bakgrunder ses som konkurrensfördelar. Då gäller det att unga lär sig att ta för sig och tala för sig och sina gedigna kunskaper. Det gäller att du som nyanländ deltar i och får möjlighet att lära dig svenska språket. Och att du som äldre eller arbetslös ses som en resurs som behövs för att bygga upp samhället. Arbetslinjen där du känner dig behövd och att du har en uppgift är svaret. Konkurrensutsättning av Arbetsförmedlingen är en viktig frihetlig reform som behöver genomföras framöver.

Etiketter: , , ,

3 Comments:

Anonymous Anonym said...

"Känna sig behövd"??? I denna arbetslöshet? Alla som fruktlöst söker jobb, känner de sig "behövda"? Vad ärdet för struntprat? Dessa förljugna FLOSKLER!

lördag 25 september 2010 kl. 17:13:00 CEST  
Blogger Erik Rune said...

Man bör tänka på att fru Bloggaren kan vara hur högervriden som helst utan att någonsin avstå från sina mjuka, varma ord. För Helen T är det inga floskler utan orden står för de speciella politiska frågor som hon driver. Högerpolitik modell (c) är, som jag har sagt förut, draperad i sommargrön klänning. Det är litegrand som den gamla mp-aktiga Centern från 1970-talet men med delvis nytt innehåll. C-språket är intakt från den tiden även om det andra är nytt.

lördag 25 september 2010 kl. 20:56:00 CEST  
Blogger Helen Törnqvist said...

Bästa läsare, tack för era kommentarer.

Jag vet att det finns en massa personer som söker jobb. Några tror att de är "ägda" av Arbetsförmedlingen dvs att det är enda lösningen att finna ett jobb. Medan arbetsgivare vittnar om att det som är fruktbart är när sökande hör av sig genom att knacka på dörren eller presenterar sig telefonledes. Målet är att alla ska ha en uppgift/ett arbete. Men det måste till fler jobb. Dessa skapas av dina och mina händer genom att starta företag som vågar växa och anställa.

Ni får sätta vilka etiketter ni vill på mig (högervriden??), men jag kämpar för ett öppet, grönt Sverige och Stockholm, som bygger på mångfald och företagande. För att optimera vårt samhälle måste individen ha maximal frihet, menar jag.

Och min sommargröna klänning tar jag fram i juni igen :) Mvh /Helen

söndag 26 september 2010 kl. 19:16:00 CEST  

Skicka en kommentar

<< Hem

Design: Denna blogg är skapad av Daniel Runvik | Foto: Christina Bodelsdotter